úterý 24. ledna 2017

Rozhovor o pláči - III. "Hledala jsem různé metody uspávání"
Děkuji další ženě za rozhovor.
Ne vždy končí použití Estivillovy metody dramatem. Tento příběh ilustruje cestu, kterou se ubírají ženy hledající chvíli odpočinku a metodu, jak uspat neklidné a plačtivé dítě.
Bohužel nejen na internetu, ale i v knihách a dokonce odborných publikacích a doporučeních od lékařů převládají techniky trénování dětí, někdy méně a jindy více násilné.
Dětský pláč bývá považován za něco nevhodného, co se musí brzy utnout a dítě musí být hodné, maminky namísto podpory zažívají pocity nezdaru. 
Téměř všude můžete narazit na doporučení, kdy děti od 6 měsíců musí spát celou noc, ideálně samy v postýlce a bez pomoci dospělého. Tlak na jejich samostatnost je velký a také předčasný.
A tak ve chvilkách volného času hledají informace, které by jim pomohly situaci vyřešit. Stále však převládají doporučení, která vypadají jednoduše a vábivě a  mohou poškodit vztah rodiče a dítěte.


Dobrý den Věro, děkuji za Váš čas. Na úvod se zeptám, co Vás vedlo k použití Estivillovy metody?
Byla to určitá bezradnost. Měla jsem hodně uplakané dítě, které trpělo na koliky. Nosila jsem ji i 6-7 hodin v kuse třeba až do 2 h v noci a byla jsem chronicky nevyspaná. Když období kolik skončilo, byla natolik zvyklá na uspávání v náruči, že nebyla schopná usnout v leže a bez mé neustálé přítomnosti. Navíc se v noci stále budila a tato metoda slibovala, že se dítě naučí spát dokonce celou noc v kuse.

Jak jste se o této metodě dozvěděla?
Hledala jsem na internetu různé metody uspávání. Pár jsem jich i vyzkoušela, ale nic nepomáhalo. Narazila jsem přitom i na Estivillovu metodu, která mi ale připadala příliš násilná. Potom jsem se radila s kamarádkou, která měla o pár měsíců starší dítě a ta mi tuto metodu doporučila jako účinnou. Nechala jsem se přesvědčit a šla do toho. 

Byla jste si jistá, tím co děláte?
Samozřejmě že ne. Nechci, aby to vyznělo jako alibismus, ale na mě se tenkrát dost podepsala spánková deprivace a psychicky jsem na tom nebyla dvakrát dobře. Nebyla jsem schopná tento způsob správně vyhodnotit a toužila jsem pouze po jediném - konečně se vyspat.  Spolehla jsem se tedy na úsudek lidí, kteří už s tím zkušenost mají.

Jak jste se v průběhu cítila? Dokončila jste to?
Asi žádná matka se nemůže cítit dobře, když její dítě dlouho pláče. Samozřejmě to bylo náročné, ale vzdát jsem to nechtěla. Dá se říct, že jsem to nedokončila, protože jsem začala postupně polevovat a pravidla porušovat.  

U jak starého dítěte jste ji použila?
Dceři bylo asi půl roku, když jsem začala metodu praktikovat.

Jak jste to celkově dlouho praktikovala? Dny, týdny?
Jsou to už tři roky, takže si všechno nevybavuji, ale určitě to byly týdny.

Jak dlouho dítě plakalo, než usnulo?
Ze začátku to bylo dlouho, možná i hodinu. Ovšem i přes dodržování intervalů, kdy se chodí dítě konejšit, se žádné zlepšení nekonalo. Tak jsem začala intervaly zkracovat a zdržovat se u ní delší dobu než bylo doporučeno, což bylo ovšem v rozporu s pravidly. Nakonec jsem u ní zůstávala než usnula úplně, takže metoda nakonec vzala za své.
Ovlivnilo to nějak Váš vztah s dítětem?
Myslím, že ne. Šlo o krátké, přechodné období. Dnes má dcera přes tři roky a máme moc pěkný vztah.

Použila byste tuto metodu znova?
Dnes určitě ne. Byla to chyba, ale když se dívám nazpět, považovala jsem to za jediné východisko. 


Děkuji Vám za rozhovor.


Žádné komentáře:

Okomentovat